کاربر مهمان، خوش آمديد!  ( ورود - عضويت )   امروز 14 خرداد ماه ، 1399
 
منوی اصلی

- گالری عکس سبک

- اخبار سبک

- ارتباط باما

-قلم رئیس سبک هانشی پورنجمی

تصاویر برتر

جدیدترین تصاویر

کاتا کاما

لیست صفحات
 لیست کمربند مشکی سبک
 فیلم های سبک
 تماس با ما
 نمایندگان استان ها
 تاریخچه سبک در ایران
 تاریخچه سبک در جهان

کاتای استاد پورنجمی 1


اخبار: اختلاف داوری تیم ملی رشت
News

تغییر نتیجه‌ی مسابقه پس از پایان، توجیه قانونی ندارد؛

مردانی: مشکلات داوری در گیلان، بی‌سابقه بود!

رییس اسبق کمیته‌ی داوران فدراسیون کاراته با تاکید بر اینکه مشکلاتِ داوری در رقابتهای قهرمانی کشور بی‌سابقه بوده است، گفت: اتفاقاتِ رخ داده در جریانِ مسابقات کشوری رشت، بدعتی آشکار در نحوه‌ی قضاوتِ داوران بود به گونه‌ای که من در سالهایِ طولانیِ حضورم بر مسند قضاوت، مشابهِ آنرا نه دیده و نه شنیده بودم!ادامه مطلب...


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ پس از پایان پیکارهای قهرمانی کشور در رشت، مشکلات و مسائلِ مربوط به قضاوتِ این رقابتها، یکی پس از دیگری از سوی مربیان و کاراته‌کاهای شرکت‌کننده، مطرح و سیلِ انتقادات روانه‌ی این پایگاه خبری شد. اعتراض به قرعه‌ی مسابقات و نیز شائبه‌ی ایجادِ تغییر در برخی جداول، آن هم پس از قرعه‌کشی، یکی از موضوعاتی است که این روزها به کرّات شنیده میشود و تاکنون مسئولانِ ذیربط هیچ پاسخی به شُبهاتِ موجود نداده‌اند!
 
ضمن اینکه در جریانِ رقابتهای قهرمانی کشور، مواردی مشاهده شده که طیِ آن، نتیجه‌ی مسابقه پس از پایان، تغییر کرده و جالب اینکه در اکثر موارد، رای داوران در نهایت به سودِ بازیکنانی صادر شده که در عضویتِ یک سبکِ خاص قرار دارند! این موضوع شائبه‌هایی را ایجاد کرده مبنی بر اینکه شاید گرایش‌های سبکی در تعیین نتایجِ رقابتهای قهرمانی کشور، دخیل بوده است!
 
در پیکارهای کاراته قهرمانی کشور در رشت، محسن برخورداری از تهران، در پایانِ یک جدالِ سخت و نفس‌گیر، مهدی قراری‌زاده از کرمان را با نتیجه‌ی 7 بر 4 شکست داد و به فینالِ رقابتهای وزن منهای 84 کیلوگرم راه یافت. اما دقایقی بعد به او گفته شد که کمیته‌ی داوران با بازبینی فیلمِ مسابقات، وی را بازنده‌ی میدان تشخیص داده و لذا به جای او، مهدی قراری‌زاده راهی دیدارِ پایانی خواهد شد!
 
ظاهرا بهانه‌ی کمیته‌ی داوران برای تغییرِ نتیجه‌ی مسابقه (آن هم پس از پایان) این بوده که قاضیانِ میدان می‌بایست برای یکی از ضرباتِ قراری‌زاده در جریانِ مسابقه، سه امتیاز در نظر می‌گرفتند که البته اینچنین نشده است و حالا پس از بازیبینی فیلم، کمیته‌ی داوران به این نتیجه رسیده که سه امتیاز برای قراری‌زاده منظور و سپس او را مطابقِ قوانین جدید (اخذِ نخستین امتیاز) برنده اعلام کند!
 
محمدعلی مردانی رییس اسبق کمیته داوران فدراسیون کاراته در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته، درباره‌ی آنچه در رقابتهای قهرمانی کشور رخ داده است، اظهار داشت: تغییر نتیجه‌ی یک مسابقه پس از پایان، آن هم به شکلی که در رقابتهای کشوریِ رشت اتفاق افتاد، به هیچ وجه توجیه قانونی ندارد و لذا آنچه در تاتامی‌های گیلان رخ داد، یک قانون‌شکنیِ آشکار و یک بدعتِ بی‌سابقه بود.
 
 وی ادامه داد: تنها زمانی می‌توان نتیجه‌ی یک مسابقه را پس از پایان، تغییر داد که در جریانِ مسابقه، نقضِ صریحِ قانون رخ داده باشد. برای مثال مطابق قوانین جدیدِ داوری، اگر زمانِ مسابقه به پایان برسد و نتیجه‌ی آن مساوی باشد، در این صورت بازیکنی که نخستین امتیاز را اخذ کرده، باید به عنوانِ فردِ پیروز معرفی شود و حالا اگر داوران اشتباهاً بازیکنِ دیگر را برنده اعلام کرده باشند، این نتیجه پس از اعتراضِ شرکت‌کننده یا مربی، تغییر خواهد کرد. اما اینکه مسئول کمیته‌ی داوران یا هر فردِ دیگری اعلام کند که فلان ضربه به نظرِ من امتیاز داشته و داوران این امتیاز را در نظر نگرفته‌اند و سپس با استناد به همین موضوع، نتیجه‌ی مسابقه را تغییر دهد، امری بسیار عجیب و غیرقابلِ تصور است!
 
داورِ جهانی کاراته افزود: در خصوصِ موضوعاتی از این دست که فلان ضربه امتیاز داشته و داوران اشتباها امتیاز نداده‌اند، صرفا در جریانِ مسابقه و با استفاده از قانون ویدئوچک می‌توان اعتراض کرد بدین شکل که مربی، اعتراضِ خود را اعلام کرده و سپس نفراتِ مسئول، فیلم مسابقه را بازبینی می‌کنند. در اینصورت اگر اعتراض وارد باشد، امتیازِ بازیکن ثبت خواهد شد و در غیرِ اینصورت، مسابقه با همان نتیجه‌ی قبلی ادامه خواهد یافت.
 
مردانی با تاکید بر اینکه مشکلاتِ داوری در رقابتهای قهرمانی کشور، بی‌سابقه و غیرقابل توجیه بوده است، گفت: اتفاقاتِ رخ داده در جریانِ مسابقات کشوری رشت، بدعتی آشکار در نحوه‌ی قضاوتِ داوران بود به گونه‌ای که من در سالهایِ طولانیِ حضورم بر مسند قضاوت، مشابهِ آنرا نه دیده و نه شنیده بودم! اینکه نتیجه‌ی یک مسابقه پس از پایان، بخواهد با إعمالِ سلیقه‌ی شخصی تغییر کند، نه در کاراته و نه در هیچ رشته‌ی دیگری قابلِ قبول نیست. حتی اگر داوران در جریانِ مسابقه، برای ضربه‌ای که امتیازآور بوده، اشتباها امتیازی در نظر نگرفته باشند و خطای آنها پس از پایانِ مسابقه و با مشاهده‌ی فیلم ثابت شود، باز هم نمی‌توان برای آن ضربه، امتیازی در نظر گرفت.


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : جمعه، 29 بهمن ماه ، 1395 توسط modir  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 مسابقات جام پرچم  [شنبه، 19 بهمن ماه ، 1398]
 مرحله انتخابی بانوان استان گیلان  [يكشنبه، 6 بهمن ماه ، 1398]
 حضور دکترنیکوخصلت در مجلس ترحیم  [چهارشنبه، 18 دي ماه ، 1398]
 تقدیر تشکر  [چهارشنبه، 18 دي ماه ، 1398]
 اعلامبه مجلس ترحیم  [چهارشنبه، 18 دي ماه ، 1398]
 گزارش اولین مسابقات بین المللی  [جمعه، 29 بهمن ماه ، 1395]
 ه منظور ارزيابي عملكرد  [دوشنبه، 15 آذر ماه ، 1395]
 اطلاعیه  [دوشنبه، 1 آذر ماه ، 1395]
 استاژ کاتا  [شنبه، 22 آبان ماه ، 1395]
 استاد انجی اوزو  [شنبه، 22 آبان ماه ، 1395]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : foq91qut
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب